Studia podyplomowe
Długość studiów: 1 rok
Ilość godzin zajęć: 240 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 2
Ilość godzin praktyk: 0 h
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ brak egzaminu końcowego
Opłaty
Czesne za całe studia 4700 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Studia podyplomowe

Psychotraumatologia

kategoria:
Psychologia

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Studia podyplomowe z psychotraumatologii to program edukacyjny skupiający się na zdobyciu głębokiej wiedzy na temat traumatycznych doświadczeń oraz metod terapeutycznych służących pomocy osobom dotkniętym traumą. Uczestnicy zdobywają umiejętności diagnozowania, interweniowania oraz wspierania osób zmagających się z różnymi formami traumy, takimi jak wypadki, przemoc czy wojny. Program ten integruje teorię z praktyką, umożliwiając absolwentom skuteczną pracę z osobami dotkniętymi traumą.

Dziedzina psychologii dotykająca zróżnicowanych zaburzeń powstających w wyniku doznanego przez człowieka stresu traumatycznego silnie obciążającego psychikę ludzką, który jest spowodowany różnymi wydarzeniami losowymi, np. wypadkami komunikacyjnymi, śmiercią osoby bliskiej, gwałtem, przemocą psychiczną, chorobami zagrażającymi realnie życiu pacjenta, czy też działaniami wojennymi. Zaburzenia z etiologią traumatycznego stresu mogą powodować długofalowe konsekwencje, między innymi które w konsekwencji prowadzić mogą do wyłączenia człowieka z jego dotychczasowego życia, w tym do najostrzejszych zagrożeń zdrowia i życia ludzkiego – samobójstw.


Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Kierunek dedykowany jest w głównej mierze osobom, które posiadają ukończone studia z obszarów psychologii, psychiatrii, pedagogiki, prawa. To kierunek skierowany również do osób pracujących w działach zarządzania kryzysowego, interwencji kryzysowej, szpitalach, oddziałach psychiatrycznych, zakładach karnych i poprawczych, sądach, jednostkach policyjnych, hospicjach, w ośrodkach leczenia stresu pourazowego, oddziałach onkologicznych.

Na pracę psychotraumatologa mogą zdecydować się również funkcjonariusze publiczni, służb medycznych, kuratorzy sądowi, a także pracownicy pomocy społecznej. Absolwenci zostaną wyposażeni w odpowiednią wiedzę oraz metody pozwalające na prowadzenie terapii osób po traumie, w tym również ich diagnozowaniem z opiniowaniem.


Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Celem studiów jest przygotowanie profesjonalnej kadry psychologów gotowych do prowadzenia diagnozy i terapii osób, które przeżywają stres traumatyczny na skutek zdarzeń o różnej etiologii, ze szczególnym naciskiem na kryzysy spowodowane traumą.

Absolwenci będą gotowi do prowadzenia interwencji typu pierwszego oraz drugiego, a także do tworzenia i prowadzenia szkoleń z zakresu edukacji psychologicznej i superwizji. Studia dzięki zakresowi programowego staną się dla słuchaczy bazą do rozwijania umiejętności oddziaływania psychologicznego i społecznego wobec osób doświadczających traumy psychologicznej.


Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

Kończąc studia podyplomowe z psychotraumatologii, zyskasz:

  1. Głębsze zrozumienie psychologicznych mechanizmów traumy: Poznasz teoretyczne podstawy oraz praktyczne strategie interwencji w przypadkach osób dotkniętych różnymi formami traumy.
  2. Umiejętności terapeutyczne: Nabędziesz praktyczne umiejętności w pracy z osobami doświadczającymi traumy, w tym techniki terapeutyczne, wsparcie emocjonalne oraz budowanie zdrowych mechanizmów radzenia sobie.
  3. Diagnozę i ocenę traumy: Nauczysz się diagnozować i oceniać różne rodzaje traumy oraz jej skutki, co umożliwi ci dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
  4. Wiedzę interdyscyplinarną: Poznasz różnorodne podejścia do psychotraumatologii, uwzględniając wiedzę z zakresu psychologii, psychiatrii, neurobiologii, socjologii oraz innych dziedzin.
  5. Profesjonalną specjalizację: Studia te umożliwią ci rozwój zawodowy i specjalizację w obszarze psychotraumatologii, co otworzy przed tobą nowe możliwości zawodowe w pracy z osobami dotkniętymi traumą.

Program kierunku

Rozwiń Zwiń

Case study
Diagnoza i ocena traumy psychicznej
Ekspresja artystyczna jako metoda terapeutyczna w traumie
Interwencja kryzysowa w próbach samobójczych
Interwencja psychologiczna w traumie onkologicznej
Krótkoterminowa terapia eklektyczna
Podstawy terapii EMDR
Procedura przedłużonej ekspozycji PE
Przetwarzanie poznawcze
Psychotraumatologia
Psychotraumatologia stresu
Psychotraumatologia w kontekście nagłych zdarzeń chorobowych
Psychotraumatologia w kontekście prób samobójczych
Psychotraumatologia w kontekście rozwoju życia
Psychotraumatologia w kontekście uzależnień
Psychotraumatologia w kontekście zaburzeń
Terapia narracyjna w traumie psychicznej
Typy oddziaływań w psychotraumatologii
Wczesna interwencja psychotraumatologiczna


Jak się zapisać?

Rozwiń Zwiń

Dokumenty do pobrania

Rozwiń Zwiń

Jak wygląda świadectwo, które otrzymasz?

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.


Najczęściej zadawane pytania
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się