Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Pedagogika specjalna / Pedagogika specjalna – Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika)
Studia podyplomowe
Długość studiów: 3 semestry realizowane w rok
Ilość godzin zajęć: 505 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 3
Ilość godzin praktyk: 180 h
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ brak egzaminu końcowego
Opłaty
Czesne za całe studia 3600 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Studia podyplomowe

Pedagogika specjalna – Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika)

kategoria:
Pedagogika specjalna

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Tyflopedagogika to studia podyplomowe skierowane do osób, które ukończyły studia I lub/i II stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów z przygotowaniem pedagogicznym, nauczycielskim. Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne studentów do prowadzenia przez nich pracy edukacyjnej na rzecz dzieci, młodzieży oraz dorosłych z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzrokową. Nabyte kwalifikacje wykorzystać można w przedszkolach i szkołach specjalnych, placówkach integracyjnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz innych instytucjach o charakterze specjalnym, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Pozwalają również pełnić rolę nauczyciela wspomagającego w poradnictwie i kształceniu integracyjnym oraz w pracy z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzrokową wraz z ich rodzinami.


Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Odbiorcami podyplomowych studiów na kierunku Tyflopedagogika mogą zostać absolwenci szkół wyższych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na wszystkich kierunkach pedagogiki, pedagogiki specjalnej, a także osoby, które ukończyły kurs lub studia wyższe z przygotowania pedagogicznego. Tyflopedagogika pozwala na uzyskanie kwalifikacji i prawa do pracy z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzroku, czyli z osobami słabowidzącymi i niewidzącymi.


Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Studia podyplomowe na kierunku Tyflopedagogika mają na celu pogłębienie i uzupełnienie wiedzy studenta oraz rozwijanie jego umiejętności z zakresu edukacji, rewalidacji, wychowania i wspomagania osób z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzrokową, metodyki pracy z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzrokową oraz metodyki pracy z ich rodzinami. Wzbogacają uczestników w praktyczne umiejętności dydaktyczne, rewalidacyjne i wspomagające, które przygotują do budowania pozytywnych kontaktów z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzrokową oraz umożliwią prawidłowe i skuteczne prowadzenie procesu edukacyjno-wychowawczego często połączonego z rehabilitacją.


Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

Kończąc studia z zakresu Edukacji i Rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową, czyli surdopedagogiki, zyskasz:

  1. Wiedzę specjalistyczną: Zdobędziesz dogłębną wiedzę na temat specyfiki niepełnosprawności wzrokowej oraz metod pracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi.
  2. Umiejętności praktyczne: Nauczysz się praktycznych technik i narzędzi służących do adaptacji materiałów dydaktycznych, komunikacji alternatywnej oraz wspierania rozwoju osobistego i społecznego osób z niepełnosprawnością wzrokową.
  3. Kompetencje pedagogiczne: Rozwiniesz umiejętności planowania i realizacji procesu nauczania, oraz będziesz potrafił/a dostosować metody i strategie dydaktyczne do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku.
  4. Świadomość społeczną: Poszerzysz swoją wrażliwość na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz zdobędziesz umiejętność pracy z rodzinami i otoczeniem tych osób, aby wspierać ich pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym.
  5. Perspektywę zawodową: Studia te otworzą przed Tobą możliwość pracy w różnorodnych instytucjach i placówkach zajmujących się edukacją, rehabilitacją oraz integracją społeczną osób z niepełnosprawnościami wzroku, takich jak szkoły specjalne, ośrodki rehabilitacyjne czy organizacje pozarządowe.
Merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy edukacyjnej, opiekuńczo-wychowawczej, rewalidacyjnej i wspomagającej osoby z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzrokową w przedszkolach specjalnych i szkołach specjalnych oraz integracyjnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz innych instytucjach o charakterze specjalnym, w poradnictwie i placówkach kształcenia integracyjnego w roli nauczyciela wspomagającego oraz do pracy z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzrokową i z ich rodzinami.

Program kierunku

Rozwiń Zwiń
  1. Dydaktyka specjalna
  2. Diagnostyka w pedagogice specjalnej
  3. Praktyka I
  4. Podstawy pedagogiki specjalnej
  5. Anatomia i fizjologia narządu wzroku
  6. Elementy okulistyki i optometrii
  7. Schorzenia oraz wady wzroku
  8. Elementy tyflopsychologii
  9. Podstawowe regulacje prawne edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową
  10. Współczesne problemy tyflopedagogiki
  11. Terapia i wsparcie rodziny dziecka
  12. Orientacja przestrzenna
  13. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z dysfunkcją wzroku
  14. Rehabilitacja i edukacja osób dorosłych z niepełnosprawnością wzrokową
  15. Diagnostyka tyflopedagogiczna
  16. Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC)
  17. Metody wspomagania i terapii osób z niepełnosprawnością wzrokową
  18. Metodyka rehabilitacji wzroku
  19. Metodyka nauczania uczniów z niepełnosprawnością wzrokową w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
  20. Metodyka nauczania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzrokową
  21. Metodyka nauczania alfabetu Braille’a
  22. Praktyka II 

     


Jak się zapisać?

Rozwiń Zwiń

Dokumenty do pobrania

Rozwiń Zwiń

Jak wygląda świadectwo, które otrzymasz?

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.


Najczęściej zadawane pytania
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się