Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Pedagogika specjalna / Pedagogika specjalna – Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową (Surdopedagogika)
Studia podyplomowe
Długość studiów: 3 semestry realizowane w rok
Ilość godzin zajęć: 525 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 3
Ilość godzin praktyk: 180 h
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ brak egzaminu końcowego
Opłaty
Czesne za całe studia 3600 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Studia podyplomowe

Pedagogika specjalna – Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową (Surdopedagogika)

kategoria:
Pedagogika specjalna

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Surdopedagogika to studia podyplomowe skierowane do osób, które ukończyły studia I lub/i II stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów z przygotowaniem pedagogicznym, nauczycielskim. Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne studentów do prowadzenia przez nich pracy edukacyjnej na rzecz dzieci, młodzieży oraz dorosłych z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową. Nabyte kwalifikacje wykorzystać można w przedszkolach i szkołach specjalnych, placówkach integracyjnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz innych instytucjach o charakterze specjalnym, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Pozwala również pełnić rolę nauczyciela wspomagającego w poradnictwie i kształceniu integracyjnym oraz w pracy z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową wraz z ich rodzinami.


Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Odbiorcami podyplomowych studiów na kierunku Surdopedagogika mogą zostać absolwenci szkół wyższych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na wszystkich kierunkach pedagogiki, pedagogiki specjalnej, a także osoby, które ukończyły kurs lub studia wyższe z przygotowania pedagogicznego. Surdopedagogika pozwala na uzyskanie kwalifikacji i prawa do pracy z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchu, czyli z osobami słabosłyszącymi i niesłyszącymi.


Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Studia podyplomowe na kierunku Surdopedagogika mają na celu pogłębienie i uzupełnienie wiedzy studenta oraz rozwijanie jego umiejętności z zakresu edukacji, rewalidacji, wychowania i wspomagania osób z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową, metodyki pracy z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową oraz metodyki pracy z ich rodzinami. Wzbogacają uczestników w praktyczne umiejętności dydaktyczne, rewalidacyjne i wspomagające, które przygotują do budowania pozytywnych kontaktów z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową oraz umożliwią prawidłowe i skuteczne prowadzenie procesu edukacyjno-wychowawczego często połączonego z rehabilitacją


Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

Edukacja oraz rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową pozwala uzyskać kompetencje pozwalające wykonywać diagnozę psychopedagogiczną. W trakcie toku studiów absolwenci zdobywają wiedzę o tym, jak kształcić, wspierać i wychowywać osoby z niepełnosprawnością słuchową. To także okazja, by zdobyć umiejętności w zakresie pracy z rodziną dziecka niedosłyszącego.

Kończąc studia podyplomowe z zakresu Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Słuchową (tyflopedagogika), zyskasz szereg korzyści, w tym:

  1. Specjalistyczną wiedzę na temat specyfiki niedosłuchu i głuchoty oraz zrozumienie wyzwań, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnością słuchową.
  2. Umiejętność stosowania różnorodnych metod i technik komunikacji alternatywnej, które pozwalają efektywnie komunikować się z osobami z niedosłuchem lub głuchotą.
  3. Zdolność projektowania i realizacji programów edukacyjnych i rehabilitacyjnych, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchową, aby wspierać ich rozwój osobisty, społeczny i zawodowy.
  4. Praktyczne umiejętności w obszarze pracy z osobami z niepełnosprawnością słuchową, w tym prowadzenie zajęć terapeutycznych, wspieranie rozwoju umiejętności komunikacyjnych i społecznych oraz integracja społeczna.
  5. Świadomość wyzwań rodzin osób z niedosłuchem lub głuchotą oraz umiejętność udzielania im wsparcia i doradztwa.
  6. Kwalifikacje pozwalające na pracę w placówkach edukacyjnych, terapeutycznych, opiekuńczych oraz organizacjach działających na rzecz osób z niepełnosprawnością słuchową.

Te umiejętności otwierają drzwi do specjalistycznej pracy z osobami z niedosłuchem lub głuchotą, pozwalając na efektywne wspieranie ich w osiąganiu pełni potencjału życiowego i integracji społecznej.

 


Program kierunku

Rozwiń Zwiń
  • Podstawy pedagogiki specjalnej
  • Dydaktyka specjalna
  • Diagnostyka w pedagogice specjalnej
  • Etyka zawodu nauczyciela
  • Anatomia i fizjologia narządu głosu i słuchu
  • Elementy laryngologii, otolaryngologii i foniatrii
  • Schorzenia oraz wady słuchu
  • Elementy surdopsychologii
  • Podstawowe regulacje prawne edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością słuchową
  • Audiologia pedagogiczna
  • Diagnostyka surdopedagogiczna
  • Surdologopedia
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z dysfunkcją słuchu
  • Rehabilitacja i edukacja osób dorosłych z niepełnosprawnością słuchową
  • Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (ACC)
  • Metody wspomagania i terapii osób z niepełnosprawnością słuchową
  • Metodyka rehabilitacji słuchu
  • Metodyka nauczania uczniów z niepełnosprawnością słuchową w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
  • Metodyka wychowania słuchowego
  • Metodyka nauczania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością słuchową
  • Podstawy języka migowego

Jak się zapisać?

Rozwiń Zwiń

Dokumenty do pobrania

Rozwiń Zwiń

Jak wygląda świadectwo, które otrzymasz?

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu na podstawie zaliczenia zajęć dydaktycznych oraz zaliczeniu obowiązkowej praktyki zawodowej


Najczęściej zadawane pytania
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się