Surdopedagogika to studia podyplomowe skierowane do osób, które ukończyły studia I lub/i II stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów z przygotowaniem pedagogicznym, nauczycielskim. Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne studentów do prowadzenia przez nich pracy edukacyjnej na rzecz dzieci, młodzieży oraz dorosłych z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową. Nabyte kwalifikacje wykorzystać można w przedszkolach i szkołach specjalnych, placówkach integracyjnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz innych instytucjach o charakterze specjalnym, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Pozwala również pełnić rolę nauczyciela wspomagającego w poradnictwie i kształceniu integracyjnym oraz w pracy z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową wraz z ich rodzinami.
Odbiorcami podyplomowych studiów na kierunku Surdopedagogika mogą zostać absolwenci szkół wyższych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na wszystkich kierunkach pedagogiki, pedagogiki specjalnej, a także osoby, które ukończyły kurs lub studia wyższe z przygotowania pedagogicznego. Surdopedagogika pozwala na uzyskanie kwalifikacji i prawa do pracy z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchu, czyli z osobami słabosłyszącymi i niesłyszącymi.
Studia podyplomowe na kierunku Surdopedagogika mają na celu pogłębienie i uzupełnienie wiedzy studenta oraz rozwijanie jego umiejętności z zakresu edukacji, rewalidacji, wychowania i wspomagania osób z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową, metodyki pracy z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową oraz metodyki pracy z ich rodzinami. Wzbogacają uczestników w praktyczne umiejętności dydaktyczne, rewalidacyjne i wspomagające, które przygotują do budowania pozytywnych kontaktów z osobami z dysfunkcją i niepełnosprawnością słuchową oraz umożliwią prawidłowe i skuteczne prowadzenie procesu edukacyjno-wychowawczego często połączonego z rehabilitacją
Edukacja oraz rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową pozwala uzyskać kompetencje pozwalające wykonywać diagnozę psychopedagogiczną. W trakcie toku studiów absolwenci zdobywają wiedzę o tym, jak kształcić, wspierać i wychowywać osoby z niepełnosprawnością słuchową. To także okazja, by zdobyć umiejętności w zakresie pracy z rodziną dziecka niedosłyszącego.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu na podstawie zaliczenia zajęć dydaktycznych oraz zaliczeniu obowiązkowej praktyki zawodowej