Pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią to studia podyplomowe przeznaczone dla słuchaczy pragnących zajmować się z dorosłymi, dziećmi oraz młodzieżą niedostosowaną społecznie, wymagającą resocjalizacji. Co więcej, dowiesz się więcej na temat rozwoju osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Nauczysz się również projektować skuteczne programy profilaktyczne i resocjalizacyjne.
Absolwent studiów podyplomowych pozna psychospołeczne mechanizmy, które przyczyniają się do przestępczych zachowań. Studia wyposażą go w wiedzę z zakresu socjoterapii, pozwalającą osobom, którymi się będzie zajmować, powoli dostosowywać się do życia w społeczeństwie.
Celem studiów jest również wyposażenie uczestników w umiejętności wychowawcze, dzięki czemu z powodzeniem można dotrzeć do dzieci i młodzieży. Nie mniej istotne jest przygotowanie merytoryczne i pragmatyczne, które pomoże mu w prowadzeniu zajęć socjoterapeutycznych. Program studiów obejmuje również wybrane zagadnienia z psychologii rozwojowej, która zajmuje się badaniem zmian zachodzących w zachowaniach ludzi, w tym również tych niedostosowanych społecznie.
W ramach studiów podyplomowych dowiesz się, jak powinna przebiegać analiza zjawisk związanych z niedostosowaniem społecznym. Jako absolwent studiów podyplomowych będziesz wiedział, na czym polega prowadzenie zajęć socjoterapeutycznych, np. w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych czy też młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Uzmysłowisz sobie, jakie potrzeby i problemy mają osoby niedostosowane społecznie oraz w jaki sposób należy je wspierać. Przekonasz się również, jak należy przeprowadzać działania profilaktyczne i o czym należy pamiętać w pracy terapeutycznej.
Absolwenci studiów na tym kierunku poznają też różnego rodzaju teorie i metodykę pracy z grupą podopiecznych oraz samą jednostką, a także różne techniki stosowane w kontakcie z takimi osobami. Posiadają oni również odpowiedni przygotowanie pedagogiczne.
Omawiane przez nas studia podyplomowe przeznaczone są dla osób, które pragną poszerzyć swoje kompetencje zawodowe oraz chcących uaktualnić dotychczasową wiedzę. Mogą w nich brać udział m.in. nauczyciele, którzy mają uprawnienia do nauczania wybranego przedmiotu, ale nie mają przygotowania, jeśli chodzi o pedagogikę specjalną. Mogą z nich korzystać także osoby posiadające kwalifikacje w obszarze pedagogiki specjalnej i pragną rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie pedagogiki resocjalizacyjnej.
Na studia zapraszamy również psychologów i pracowników poradni psychologicznych, a także osoby pracujące w zakładach karnych i aresztach śledczych. Mogą okazać się one również przydatne osobom na stanowisku kuratora.
Na studia podyplomowe na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i socjoterapia często decydują się również wolontariusze oraz pracownicy stowarzyszeń i organizacji, które zajmują się pomaganiem osobom skazanym oraz przez nich pokrzywdzonym.
Nasz program studiów doceniają też osoby pracujące w organizacjach samorządowych oraz rządowych, które prowadzą działania dotyczące profilaktyki przestępczości, a także te związane z patologią społeczną oraz resocjalizacją. Studia na tym kierunku często wybierają też absolwenci socjologii.
Czasem takimi studiami zainteresowani są również pracownicy agencji ochrony oraz funkcjonariusze policji. Przeznaczone są one także dla wychowawców świetlic oraz internatów. Mile widziane na nich są osoby empatyczne, które nie mają problemów z komunikacją z innymi ludźmi, ale także cierpliwe i konsekwentne w dążeniu do wyznaczonego celu. Jeśli czujesz, że resocjalizacja i zajęcia socjoterapeutyczne to coś dla Ciebie, jesteś w idealnym miejscu. Praca z grupą podopiecznych, która jest niedostosowana społecznie, niewątpliwa nie jest łatwa, ale za to bardzo satysfakcjonująca.
Warunkiem przyjęcia na omawiane przez nas studia podyplomowe, jest ukończenie studiów I lub II stopnia, bądź jednolitych studiów magisterskich. Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia, ważne jest jedynie uregulowanie płatności. Na zakończenie studiów nie jest konieczna obrona pracy końcowej. Nie ma również egzaminu końcowego.
Podczas zajęć wykorzystane zostaną nowoczesne narzędzia dydaktyczne oraz aktywizujące, dzięki którym przyswajanie wiedzy jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.
Najważniejszym celem studiów podyplomowych jest dostarczenie słuchaczom wszechstronnej wiedzy psychologiczno-pedagogicznej oraz umiejętności dotyczących diagnozy, terapii oraz różnego rodzaju działań opiekuńczo-wychowawczych.
Zakres tematyczny studiów obejmuje psychologię rozwojową i kliniczną, psychopatologię oraz pedagogikę specjalną, a także podstawy socjoterapii. Na tym kierunku nacisk stawia się na umiejętności praktyczne, które umożliwiają skuteczne działanie, jeśli chodzi o socjoterapię oraz resocjalizację.
Studia podyplomowe przygotowane są w taki sposób, aby w ich trakcie słuchacze zyskali kompetencje przydatne w codziennej pracy wychowawczej. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w omawianej przez nas dziedzinie i którzy reprezentują różne instytucje prowadzące działania resocjalizacyjno-socjoterapeutyczne.
Po ukończeniu studiów podyplomowych zyskasz kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej oraz uprawnienia do pracy w charakterze pedagoga resocjalizacyjnego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. 2017, poz. 1575) oraz Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019, poz. 1450).
Dzięki odpowiednim kompetencjom metodycznym będziesz mógł zostać zatrudniony w różnych instytucjach pracujących z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi, a wiec ośrodkach socjoterapii (np. w świetlicach socjoterapeutycznych), świetlicach profilaktycznych oraz ośrodkach pomocy społecznej.
Po takich studiach znajdziesz pracę również w ośrodkach diagnostycznych, kuratorskich ośrodkach pracy, domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, ośrodkach adaptacji społecznej, czy zakładach poprawczych. Na osoby z takim wykształceniem czekają zatem, jak widzisz, różnego rodzaju placówki opiekuńczo-wychowawcze.
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych pozwoli Ci również znaleźć pracę również instytucjach resocjalizacyjnych, penitencjarnych oraz interwencyjnych. Będziesz mógł znaleźć również pracę jako kurator sądowy oraz asystent rodziny.
Dodajmy, że pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią to studia podyplomowe, które w 100% odbywają się w trybie zdalnym. To z kolei zapewni Ci mnóstwo korzyści. Przede wszystkim nie musisz tracić czasu na kosztowne dojazdy czy wynajem pokoju w akademiku. Ponadto uzyskujesz takie samo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, jakie otrzymują osoby uczące się w trybie stacjonarnym. I te same kwalifikacje.
Co więcej, nie musisz obawiać się, że nie będziesz miał żadnej interakcji z wykładowcami. Wykłady są prowadzone w czasie rzeczywistym, dlatego zawsze możesz zapytać ich o interesujące Cię kwestie. Oprócz wideokonferencji często organizowane są także dyskusje online. Co więcej, możesz w nich uczestniczyć, będąc w domu, na tarasie lub w obcym kraju – to zależy tylko od Ciebie. Ważne jest jedynie to, aby mieć dostęp do internetu oraz laptop, tablet lub przynajmniej smartfon.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.