Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Pedagogika specjalna / Pedagogika specjalna – Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika studia podyplomowe online)
Studia podyplomowe
Długość studiów: 3 semestry realizowane w rok
Ilość godzin zajęć: 550 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 3
Ilość godzin praktyk: 180 h
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ brak egzaminu końcowego
Opłaty
Czesne za całe studia 3600 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Studia podyplomowe

Pedagogika specjalna – Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika studia podyplomowe online)

kategoria:
Pedagogika specjalna

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Program studiów jest tak skonstruowany, by studenci mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi pedagogiki specjalnej i uzyskać kwalifikacje pozwalające na wykonywanie pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Absolwenci po ukończeniu studiów będą potrafili odpowiednio dobrać metody dydaktyczne i wychowawcze w pracy z osobami o niepełnosprawności intelektualnej, w tym również prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.


Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Studia podyplomowe skierowane do osób, które ukończyły studia wyższe I lub/i II stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów z przygotowaniem pedagogicznym, terapeutycznym. Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne osób do prowadzenia przez nich edukacji, wspomagania i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych specjalnych i integracyjnych, a także w domach pomocy społecznej, warsztatach pracy chronionej, placówkach dziennego pobytu, i innych placówkach wspierających edukację i pracę osób z niepełnosprawnością intelektualną.


Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Słuchacze studiów podyplomowych będą mogli zapoznać się z wiedzą dotyczącą funkcjonowania na różnych płaszczyznach osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym płaszczyzną społeczną. Dzięki zajęciom w ramach studiów, studenci zdobędą wiedzę o potencjale rozwojowym i ograniczeniach występujących u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wiedza ta da podstawy słuchaczom do prowadzenia zajęć mających na celu aktywizowania rozwoju osób niepełnosprawnych z właściwym zastosowaniem metod edukacyjnych i terapeutycznych. W ramach programu studiów, słuchacze będą mogli zapoznać się z psychologią rozwojową, kliniczną i psychopatologią, diagnostyką psychopedagogiczną. Poznają również metodykę zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i rewalidacyjnych. W ramach zdobywania kwalifikacji będą mogli zrozumieć metodykę pracy z osobami głęboko niepełnosprawnymi intelektualnie.


Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

Kończąc studia podyplomowe z zakresu Edukacji, Wspomagania i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (oligofrenopedagogia), zyskasz nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale także umiejętności praktyczne, które pozwolą Ci skutecznie wspierać osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Konkretnie zyskasz:

  1. Dogłębną wiedzę na temat specyfiki niepełnosprawności intelektualnej oraz różnych metod jej diagnozowania i oceniania.
  2. Umiejętność projektowania i realizacji indywidualnych programów edukacyjno-rehabilitacyjnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
  3. Zrozumienie różnorodnych metod wspomagania rozwoju osobistego, społecznego i zawodowego osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
  4. Praktyczne umiejętności w pracy z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi, w tym komunikację alternatywną i wspomaganie komunikacji.
  5. Świadomość i umiejętność pracy z rodzinami osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, zapewniając im wsparcie i doradztwo.
  6. Kompetencje niezbędne do efektywnej pracy w instytucjach edukacyjnych, opiekuńczych, terapeutycznych oraz organizacjach zajmujących się problematyką niepełnosprawności intelektualnej.

Te umiejętności otwierają drzwi do pracy w różnorodnych placówkach i instytucjach, gdzie możesz pomagać osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi w ich rozwoju i integracji społecznej.

 


Program kierunku

Rozwiń Zwiń
  1. Dydaktyka specjalna
  2. Diagnostyka w pedagogice specjalnej
  3. Praktyka I
  4. Podstawy pedagogiki specjalnej
  5. Anatomia i fizjologia układu nerwowego z elementami neurologii
  6. Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
  7. Oligofrenopedagogika
  8. Rewalidacja indywidualna
  9. Psychologiczne podstawy terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną
  10. Metody i techniki rehabilitacji psychologicznej
  11. Sytuacja rodziny dziecka z niepełnosprawnością intelektualną
  12. Aktywność społeczna i ruchowa osób z niepełnosprawnością intelektualną
  13. Kształcenie i wychowanie integracyjne
  14. Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
  15. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością intelektualną
  16. Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC)
  17. Metodyka wychowania i nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
  18. Metodyka wychowania i nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
  19. Metodyka pracy rewalidacyjno-wychowawczej osób ze sprzężoną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną
  20. Praktyka II

Jak się zapisać?

Rozwiń Zwiń

Dokumenty do pobrania

Rozwiń Zwiń

Jak wygląda świadectwo, które otrzymasz?

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.


Najczęściej zadawane pytania
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się