Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Pedagogika specjalna / Pedagogika specjalna – Neurologopedia (neurologopedia online studia podyplomowe)
Studia podyplomowe
Długość studiów: 1 rok
Ilość godzin zajęć: 340 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 2
Ilość godzin praktyk: 120 h
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ brak egzaminu końcowego
Opłaty
Czesne za całe studia 2700 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Studia podyplomowe

Pedagogika specjalna – Neurologopedia (neurologopedia online studia podyplomowe)

kategoria:
Pedagogika specjalna

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Studia podyplomowe z zakresu neurologopedii pozwalają na prowadzenie diagnostyki i terapii w zakresie zaburzeń mowy u dzieci i dorosłych, które powstały w związku z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, lub opóźnionym dojrzewaniem, co w konsekwencji wywołuje problemy z mową u ludzi i ich wysławianiem się.

Studia podyplomowe z neurologopedii to program edukacyjny skierowany do osób posiadających już dyplom związany z dziedziną logopedii, psychologii, pedagogiki lub pokrewnych obszarów. Celem tych studiów jest specjalistyczne przygotowanie uczestników do pracy z osobami z różnego rodzaju zaburzeniami komunikacyjnymi wynikającymi z uszkodzeń neurologicznych, takimi jak afazja, dysartria czy dysfagia.

Podczas studiów podyplomowych uczestnicy zdobywają pogłębioną wiedzę z zakresu neurologii, anatomii i fizjologii układu nerwowego, a także psychologii i pedagogiki. Kładzie się także duży nacisk na praktyczne umiejętności diagnostyczne i terapeutyczne, ucząc metodyki oceny pacjentów oraz stosowania różnorodnych technik terapeutycznych, mających na celu poprawę funkcji komunikacyjnych oraz połykania.

Studia te są dedykowane osobom, które chcą specjalizować się w pracy z pacjentami neurologicznymi, zarówno w zakresie diagnozowania, jak i terapii. Po ukończeniu programu absolwenci mogą podjąć pracę jako neurologopedzi w placówkach medycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych, szkołach specjalnych czy gabinetach terapeutycznych, gdzie wspierają pacjentów w powrocie do jak największej funkcjonalności komunikacyjnej i połykowej.


Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Neurologopedia to studia podyplomowe skierowane do osób, które ukończyły studia I lub/i II stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów z przygotowaniem pedagogicznym, terapeutycznym. Neurologopedia może być prowadzona w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w tym z uwzględnieniem szkół specjalnych i integracyjnych, a także w ośrodkach wychowawczych i socjoterapeutycznych oraz w placówkach artystycznych, jak również poradniach pedagogiczno-psychologicznych oraz placówkach specjalistycznych.


Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne osób do prowadzenia przez nich terapii u dzieci, młodzieży i dorosłych, u których doszło do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego a w konsekwencji do zaburzeń mowy. Student dzięki uczestniczeniu w zajęciach będzie mógł nabyć wiedzę w zakresie zaburzeń neurologopedycznych, diagnostyki specjalnej, fizjoterapii, logopedii, psychiatrii, neuroanatomii człowieka, neurologii. Słuchacze będą mogli zaznajomić się z zakresem objawów i problemów zaburzeń neurologicznych mowy. Zapoznanie słuchaczy z komunikacją alternatywną i wspomagającą pozwoli na właściwe prowadzenie przez nich w przyszłości terapii z osobami, u których zaburzenia mowy wynikają z uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Absolwenci dzięki zdobytej wiedzy mogą w przyszłości stosować odpowiednie działania, mające na celu właściwą pracę z osobami dotkniętymi zaburzeniami komunikacji językowej. Zdobyta wiedza pozwoli również na wspieraniu samego pacjenta oraz jego rodziny, a także umiejętnego prowadzenia współpracy z nauczycielami, lekarzami i psychologami oraz pedagogami.


Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

UWAGA !
zgodnie z wytycznymi Ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia ukończenie studiów nie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu specjalisty neurologopedy w ramach systemu ochrony zdrowia. Studia zapewniają niezbędne przygotowanie teoretyczne, bez wymaganego przepisami stażu.

Kończąc studia podyplomowe z neurologopedii, zyskasz szereg korzyści, zarówno zawodowych, jak i osobistych:

  1. Specjalistyczna wiedza: Posiądziesz głębsze zrozumienie anatomii, fizjologii i patologii układu nerwowego oraz związków między zaburzeniami neurologicznymi a funkcjami komunikacyjnymi i połykaniem.
  2. Umiejętności praktyczne: Nauczysz się stosować różnorodne techniki diagnostyczne i terapeutyczne, aby efektywnie wspierać pacjentów z zaburzeniami komunikacyjnymi wynikającymi z uszkodzeń neurologicznych.
  3. Zwiększone szanse zawodowe: Posiadając specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie neurologopedii, otworzysz sobie drzwi do pracy w różnych placówkach medycznych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych oraz w prywatnych gabinetach terapeutycznych.
  4. Satysfakcja z pracy: Dzięki zdolności do pomagania pacjentom w poprawie ich funkcji komunikacyjnych i połykowych, będziesz mógł doświadczać satysfakcji z pracy, która ma bezpośredni wpływ na jakość życia innych osób.
  5. Rozwój osobisty: Studia podyplomowe z neurologopedii będą również okazją do osobistego rozwoju i poszerzenia swoich umiejętności w obszarze terapii oraz komunikacji interpersonalnej.

Program kierunku

Rozwiń Zwiń
  1. Zaburzenia mowy pochodzenia korowego
  2. Mowa osób po operacji usunięcia krtani
  3. Afazja w ujęciu medycznym
  4. Afazja diagnoza i terapia
  5. Zaburzenia mowy u pacjentów geriatrycznych. Diagnoza i terapia
  6. Zaburzenia mowy w uszkodzeniach neurologicznych
  7. Psychiatria dziecięca
  8. Podstawy psychiatrii
  9. Psychologia rozwoju człowieka
  10. Zaburzenia rozwojowe w obszarze funkcji poznawczych i mowy
  11. Podstawy neuropsychologii
  12. Anatomia i fizjologia układu nerwowego z elementami neurologii
  13. Wczesna interwencja logopedyczna
  14. Diagnoza i terapia zaburzeń osób z dysfunkcjami neurologicznymi
  15. Diagnostyka i terapia osób z dysfunkcją słuchu
  16. Psycho- i neurolingwistyczne aspekty mowy
  17. Diagnoza i terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu
  18. Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC)
  19. Techniki terapeutyczne stosowane w neurologicznych zaburzeniach mowy
  20. Fizjoterapia kliniczna
  21. Zaburzenia komunikacji językowej w aspekcie neurologopedii
  22. Muzykoterapia
  23. Arteterapia
  24. Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne 

Jak się zapisać?

Rozwiń Zwiń

Dokumenty do pobrania

Rozwiń Zwiń

Jak wygląda świadectwo, które otrzymasz?

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.


Najczęściej zadawane pytania
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się