Logopedia to studia podyplomowe skierowane do osób, które ukończyły studia I lub/i II stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów z przygotowaniem pedagogicznym, terapeutycznym. Absolwenci dzięki zdobytej wiedzy mogą w przyszłości stosować odpowiednie profilaktyczne działania, mające na celu zapobieganie powstawania i pogłębiania zaburzeń komunikacji językowej. Zdobyta wiedza pozwoli również na wspieranie samego ucznia oraz jego rodziny, a także umiejętnego prowadzenia współpracy z nauczycielami ucznia, lekarzami i psychologami oraz pedagogami.
Studia podyplomowe o kierunku logopedii pozwalają na przygotowanie merytoryczne osób do prowadzenia przez nich terapii zaburzeń mowy w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w tym z uwzględnieniem szkół specjalnych i integracyjnych, a także do prowadzenia terapii w ośrodkach wychowawczych i socjoterapeutycznych oraz w placówkach artystycznych, jak również poradniach pedagogiczno-psychologicznych oraz placówkach specjalistycznych. Kierunek adresowany jest do osób, które cenią sobie pracę z dziećmi, ale i również z osobami dorosłymi posiadającymi zaburzenia komunikacji językowej.
Celem studiów jest badanie, powstawanie i eliminacja zaburzeń komunikacji językowej oraz stosowanie prewencji w tym zakresie.Studenci dzięki uczestniczeniu w zajęciach będą mogli nabyć wiedzę w zakresie diagnostyki specjalnej, logopedii, surdologopedii, anatomii człowieka, foniatrii i audiologii. Słuchacze będą mogli również zaznajomić się z zakresem fonetyki i fonologii języka polskiego, składni i zasadach właściwej wymowy, a także objawów i problemów zaburzeń mowy, zaburzeń czytania i pisania oraz emisji głosu. Podstawy psychologii oraz pedagogiki zabawy ułatwią słuchaczom w znaczący sposób prowadzenie terapii. Studia skupiają się na wykształceniu umiejętności diagnostycznych i terapetycznych.
Studia podyplomowe z zakresu Logopedia mają charakter kwalifikacyjny zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. 2017, poz. 1575) oraz Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019, poz. 1450). Studia przygotowują do wczesnego wykrywania zaburzeń rozwojowych oraz wspomagania rozwoju dziecka zagrożonego niepełnosprawnością i dziecka z trudnościami rozwojowymi w przedszkolu i szkole.
Uczestnicy zyskują także kwalifikacje do pracy w prywatnych gabinetach logopedycznych, w tym do prowadzenia własnych gabinetów logopedycznych.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.