Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Pedagogika specjalna / Pedagogika specjalna – Edukacja, terapia i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Studia podyplomowe
Długość studiów: 3 semestry realizowane w rok
Ilość godzin zajęć: 480 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 3
Ilość godzin praktyk: 180 h
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ brak egzaminu końcowego
Opłaty
Czesne za całe studia 3600 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Studia podyplomowe

Pedagogika specjalna – Edukacja, terapia i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

kategoria:
Pedagogika specjalna

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Studia mają charakter kwalifikacyjne do wykonywania zawodu pedagoga specjalnego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 01 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. 2017, poz. 1575) oraz Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019, poz. 1450).

Edukacja, wspomaganie i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest elementem pracy rewalidacyjnej z dziećmi, u których zdiagnozowano między innymi autyzm, zespół Aspergera, autyzmu atypowego, dziecięcych zaburzeń dezintegracyjnych i całościowych zaburzeń rozwoju. Studia pozwalają nabyć wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie prowadzenia terapii i edukacji u osób wysoko-funkcyjnych. Zakres programowy wspiera na poziomie zdobycia nowych umiejętności w zakresie właściwej komunikacji i współpracy ze środowiskiem rodzinnym i wychowawczym podopiecznych posiadających autyzm.


Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Kierunek dedykowany jest w głównej mierze nauczycielom mającym prowadzić edukację, zajęcia terapeutyczne i rewalidacyjne w placówkach przedszkolnych, szkołach specjalnych, ogólnodostępnych, integracyjnych. Studia mogą również stanowić uzupełnienie dla dotychczas zdobytej wiedzy osób, które posiadają ukończone studia z obszarów psychologii, psychiatrii, pedagogiki. To kierunek, który może zainteresować osoby mające zamiar podjąć pracę, lub pracujące w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Również absolwenci studiów medycznych mogą z powodzeniem ukończyć o tej tematyce studia podyplomowe.


Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Studia podyplomowe skierowane są do osób, które zamierzają pracować z dziećmi wymagającymi pomocy w zakresie ich rozwoju i uczenia się z uwagi na posiadane zaburzenia, ze szczególnym uwzględnieniem trudności w funkcjonowaniu edukacyjnym, szkolnym i społecznym. Zakres studiów pozwala słuchaczowi na umiejętne dobranie terapii, by mógł wspierać ucznia i stosować metodykę pracy w zakresie niwelowania problemów wynikających z zaburzeń, a także wspomagać predyspozycje rozwojowe u dziecka objętego terapią i pomocą.


Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

Słuchacz zdobędzie umiejętności i kompetencje umożliwiające pracę o charakterze edukacyjnym, rewalidacyjnym i wspomagającym osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzięki pogłębionej wiedzy uczestnik będzie lepiej rozumiał przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu, będzie potrafił diagnozować zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz dobierać odpowiednie formy terapii i prowadzić zajęcia o charakterze edukacyjnym, terapeutycznym, rewalidacyjnym i wspomagającym.


Program kierunku

Rozwiń Zwiń
  1. Dydaktyka specjalna
  2. Diagnostyka w pedagogice specjalnej
  3. Praktyka I
  4. Podstawy pedagogiki specjalnej
  5. Anatomia i fizjologia układu nerwowego z elementami neurologii
  6. Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
  7. Podstawy neuropsychologii
  8. Terapia i wsparcie rodziny dziecka
  9. Zaburzenia integracji sensorycznej w zaburzeniach ze spektrum autyzmu
  10. Diagnoza psychopedagogiczna uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
  11. Problemy dojrzewania i dorosłości osób ze spektrum autyzmu
  12. Społeczne funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu
  13. Specjalne potrzeby uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
  14. Wspieranie rozwoju zawodowego osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
  15. Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu
  16. Trening umiejętności społecznych
  17. Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC)
  18. Metodyka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka ze spektrum autyzmu
  19. Metodyka zajęć rehabilitacji indywidualnej ucznia z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
  20. Metodyka zajęć aktywizujących w grupie szkolnej
  21. Praktyka II

Jak się zapisać?

Rozwiń Zwiń

Słuchaczami podyplomowych studiów „Edukacja, wspomaganie i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu” mogą zostać absolwenci studiów wyższych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich wszystkich specjalności kierunku pedagogika, pedagogika specjalna i kierunków nauczycielskich, zainteresowani uzyskaniem uprawnień do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji, wspomagania, rewalidacji i pracy terapeutycznej z osobami dotkniętymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w tym szczególnie z dziećmi i młodzieżą dotkniętymi autyzmem i zespołem Aspergera, oraz podniesieniem kwalifikacji zawodowych.


Dokumenty do pobrania

Rozwiń Zwiń

Jak wygląda świadectwo, które otrzymasz?

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.


Najczęściej zadawane pytania
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się