Pedagogika specjalna – Pedagogika korekcyjna (terapia pedagogiczna) (dawniej: Diagnoza i terapia pedagogiczna) to studia podyplomowe skierowane do osób, które ukończyły studia pierwszego lub/i drugiego stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów z przygotowaniem pedagogicznym, nauczycielskim. Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne studentów do prowadzenia przez nich pracy edukacyjnej na rzecz dzieci, młodzieży z różnorodnymi zaburzeniami w nauce, komunikacji językowej, zachowaniu, pracy z dziećmi i młodzieżą o specyficznych trudnościach w nauce oraz terapii rodzin oraz osób z uzależnieniami. Nabyte kwalifikacje wykorzystać można w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, świetlicach terapeutycznych, warsztatach terapii zajęciowej, różnego rodzaju ośrodkach terapeutycznych, przedszkolach i klasach integracyjnych oraz innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku.
Diagnoza i terapia pedagogiczna to kierunek z zakresu pedagogiki specjalnej, w ramach którego nauczysz się, na czym polega prowadzenie terapii pedagogicznej – zarówno w instytucjach, jak i w warunkach otwartych. Dowiesz się również, jak wspierać rozwój psychospołeczny dziecka, poznasz też tajniki metodyki zajęć terapeutycznych (przy uwzględnieniu metod reedukacyjnych).
Na tych studiach przekonasz się również, jak należy przeprowadzać pedagogiczną diagnozę możliwości rozwojowych i edukacyjnych, wykorzystując przy tym m.in. testy diagnostyczne, wywiad czy własne obserwacje. Jest to o tyle istotne, że to właśnie diagnoza jest bazą do prowadzenia dalszych działań pedagogicznych, a gdy zostanie postawiona szybko, umożliwi błyskawiczne dopasowanie planu nauczania do potrzeb ucznia.
Wszystkie te umiejętności pomogą Ci pracować z dziećmi, które borykają się ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (np. problemami z pisaniem i czytaniem, dysleksją, dyskalkulią), zaburzeniami rozwoju emocjonalnego oraz zmagają się problemami w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Dowiesz się także więcej na temat ich ograniczeń rozwojowych oraz edukacyjnych.
Jeśli chodzi o nasze studia podyplomowe, nauczysz się również, w jaki sposób należy korygować wyżej wspomniane zaburzenia oraz jak wspierać rozwój dziecka i jego integrację społeczną. Przekonasz się na czym polega terapia dziecka, której celem jest eliminowanie lub niwelowanie przyczyn oraz objawów zaburzeń, a także niepowodzeń szkolnych. Dowiesz się też, jak motywować dziecko i co zrobić, aby nie obniżała się jego samoocena.
W ramach studiów przygotujesz się również do prowadzenia zajęć zapobiegających zachowaniom dysfunkcyjnym, a także warsztatów dotyczących komunikacji i wychowywania dla nauczycieli oraz rodziców. Przekonasz się też, jak tworzyć odpowiednie warunki do uczenia się dla dzieci z różnymi problemami.
Na omawianym przez nas kierunku dowiesz się także, jak przygotowywać wielospecjalistyczną ocenę poziomu funkcjonowania ucznia, jak monitorować jego rozwój oraz jak współpracować z rodzicami dzieci ze specyficznymi problemami. Będziesz umieć również opracowywać indywidualne programy wspomagania rozwoju dziecka oraz tworzyć dokumenty, które są niezbędne w przebiegu procesu diagnozy oraz terapii pedagogicznej.
Podczas naszych studiów podyplomowych możesz liczyć na interesujące zajęcia praktyczne oraz teoretyczne. W ich ramach będziesz musiał odbyć praktyki zawodowe, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci.
Warto zaznaczyć, że zajęcia odbywają się w weekendy, zwykle co dwa tygodnie. Zajęcia prowadzą praktycy, którzy mają na co dzień do czynienia z różnymi uczniami.
Odbiorcami podyplomowych studiów na kierunku Diagnoza i terapia pedagogiczna z rewalidacją mogą zostać absolwenci szkół wyższych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na wszystkich kierunkach pedagogiki, pedagogiki specjalnej, a także osoby, które ukończyły kurs lub studia wyższe z przygotowania pedagogicznego. Ukończenie powyższego kierunku pozwala na prowadzenie zajęć z zakresu diagnozy, terapii pedagogicznej i rewalidacji oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych.
Studia podyplomowe diagnoza i terapia pedagogiczna adresowane są do osób posiadających przygotowanie pedagogiczne, oraz wykształcenie wyższe (I lub II stopnia bądź jednolite magisterskie).
Studia skierowane są do osób które chciałyby zdobyć przygotowanie np. do prowadzenia zajęć terapeutycznych oraz korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci i młodzieży – zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Do osób, które chętnie podejmują wyzwania i wykazują się dużą cierpliwością.
Ważne jest to, że są to studia nie tylko dla osób pracujących w roli nauczycieli. Mogą w nich brać także m.in. udział psychologowie czy pedagogowie, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje.
Studia podyplomowe na kierunku Diagnoza i terapia pedagogiczna z rewalidacją mają na celu pogłębienie i uzupełnienie wiedzy studenta oraz rozwijanie jego umiejętności z zakresu diagnostyki, terapii i rehabilitacji, takie jak: komunikacja, mediacje, terapia zabawą, techniki relaksacyjne, które przygotują uczestników do budowania pozytywnych kontaktów z dziećmi i ich rodzinami i umożliwią prawidłowe, skuteczne prowadzenie procesu terapeutycznego oraz rewalidacja indywidualna wybranych niepełnosprawności. Każdy uczestnik dzięki zdobytej wiedzy lepiej zrozumieć czynniki występowania rozmaitych zaburzeń, uzależnień, trudności w nauce, będzie potrafił precyzyjnie określić poszczególne zaburzenia, a co za tym idzie trafnie dobierze odpowiednie formy terapii i metody rewalidacji.
Celem studiów na kierunku diagnoza i terapia pedagogiczna jest wyposażenie absolwenta w kompetencje oraz narzędzia potrzebne do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz rozwojowymi.
Słuchacz powinien posiadać również umiejętności rozpoznawania różnych odchyleń oraz problemów związanych z zachowaniem oraz procesem uczenia się. W ramach studiów zdobywa on także umiejętności podejmowania odpowiednich działań o charakterze terapeutycznym.
Słuchacz zdobędzie umiejętności i kompetencje umożliwiające prowadzenie diagnozy, terapii pedagogicznej i rewalidacji wybranych grup wiekowych i osób ze specyficznymi trudnościami. Dzięki pogłębionej wiedzy uczestnik będzie lepiej rozumiał przyczyny występowania rozmaitych zaburzeń, uzależnień, trudności w nauce, będzie potrafił diagnozować poszczególne zaburzenia i trudności oraz dobierać odpowiednie formy terapii i metod rewalidacji.
Na koniec uzyskasz świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, stanowiące potwierdzenie Twoich kwalifikacji oraz dające Ci konkretne uprawnienia.
Jak już wspomnieliśmy, studia podyplomowe przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela terapeuty – w szkołach, przedszkolach oraz innych placówkach oświatowych i edukacyjnych, a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz w prywatnych gabinetach terapii pedagogicznej.
Dzięki naszym studiom zyskasz uprawnienia do prowadzenia terapii pedagogicznej dzieci oraz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Możesz też znaleźć zatrudnienie jako rewalidator.
Omawiane przez nas studia kształcą również przyszłych pedagogów szkolnych, ale także i pedagogów pracujących w placówkach resocjalizacyjnych.
Wiele osób po tym kierunku pracuje też w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych oraz świetlicach terapeutycznych. Warto zaznaczyć, że praca w tego typu miejscach jest wymagająca, acz bardzo satysfakcjonująca.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.