Studia na kierunku Socjoterapia pomogą zdobyć kwalifikacje potrzebne do niesienia pomocy dzieciom i młodzieży w pokonywaniu różnych trudności i barier życia codziennego, które wynikają z zaburzonych relacji dzieci z rówieśnikami lub dorosłymi osobami, np. w przedszkolach, szkołach, świetlicach socjoterapeutycznych, placówkach resocjalizacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Dzięki poszerzeniu wiedzy student będzie mógł rozpoznawać właściwie przyczyny i proces zaburzeń w życiu społecznym dzieci i młodzieży, a także nauczy się diagnozować stopień uzależnień, co pozwoli mu na precyzyjne udzielenie pomocy swoim podopiecznym.
Odbiorcami podyplomowych studiów na kierunku Socjoterapia mogą zostać absolwenci szkół wyższych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na wszystkich kierunkach pedagogiki, pedagogiki specjalnej, a także osoby, które ukończyły kurs lub studia z przygotowania pedagogicznego. Socjoterapia pozwala na uzyskanie kwalifikacji i prawa do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Kierunek studiów może zainteresować również wychowawców świetlic, ośrodków wychowawczych, kuratorów sądowych chcących uaktualnić dotychczasową wiedzę i zawodowe umiejętności.
Studia podyplomowe na kierunku Socjoterapia mają na celu pogłębienie i uzupełnienie wiedzy studenta oraz rozwijanie jego umiejętności wychowawczych i socjoterapeutycznych z obszaru diagnozy i terapii zaburzeń zachowania i zaburzeń emocjonalnych, pedagogiki resocjalizacyjnej, profilaktyki uzależnień, potrzeb rozwojowych charakterystycznych dla danego okresu wiekowego oraz dynamiki procesu grupowego z wykorzystaniem różnych form, zasad, metod i technik pracy przynależnych socjoterapii. Wiedza z tego zakresu przydaje się w pracy wychowawczej i terapeutycznej w ośrodkach pomocy społecznej i resocjalizacyjnych, do pracy z osobami wykluczonymi lub zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Pomaga również w budowaniu strategii terapeutycznej.
Merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy wychowawczej i terapeutycznej w różnorodnych ośrodkach pomocowych i resocjalizacyjnych, do pracy z osobami wykluczonymi lub zagrożonymi wykluczeniem społecznym, a także do udzielania wsparcia za pomocą techniki socjoterapii i budowania programów terapeutycznych.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.