Przyroda to jeden z najistotniejszych przedmiotów w szkole podstawowej. Łączy elementy biologii, chemii, fizyki oraz geografii. Dzięki niemu uczeń może zrozumieć zmiany zachodzące w jego otoczeniu, a także tego, że przyroda jest dobrem całej ludzkości. Dzięki kierunkowi przyroda w szkole podstawowej możesz już niedługo uczyć tego fascynującego przedmiotu i wprowadzać dzieci w wielobarwny świat wiedzy przyrodniczej, tak aby umiały one doceniać najcenniejsze zasoby naszej planety.
Studia podyplomowe na kierunku przyroda w szkole podstawowej mają charakter kwalifikacyjny, a ich program jest zgodny z wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest zaliczenie wszystkich przedmiotów.
Studia podyplomowe przyroda w szkole podstawowej przygotują Cię do nauczania przedmiotu w sposób inspirujący oraz ciekawy, przy wykorzystaniu nowoczesnych metod stosowanych w naukach przyrodniczych. Nauczysz się również wprowadzać dzieci w świat wiedzy przyrodniczej, czerpiąc przy tym wiedzę z różnych źródeł informacji.
Podczas studiów podyplomowych nabędziesz też wszechstronną wiedzę przyrodniczą oraz przekonasz się, jak należy analizować rozkład materiału oraz w jaki sposób najlepiej komunikować się z dziećmi. Nauczysz się również, na czym polega dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia oraz poznasz podstawy metodyki nauczania przedmiotu przyroda (a także na czym polega właściwy dobór form pracy). Podczas tych studiów dyplomowych nauczysz się również oceny postępów ucznia oraz dowiesz się, na czym polega w przypadku tego przedmiotu tworzenie planów nauczania.
Dzięki nauczycielowi uczeń dowiaduje się więcej na temat znajdujących się wokół niego organizmów, dostrzega też zależności między nimi. Jest w stanie rozpoznawać również składniki krajobrazu, zyskuje także wiedzę na temat orientacji w terenie oraz składników pogody. Ponadto poznaje podstawy anatomii człowieka oraz najistotniejsze zasady higieny, a także opanowuje bazową terminologię przyrodniczą. Dowiaduje się sporo na temat położenia i ukształtowania najbliższego terenu oraz o jego szacie roślinnej. Nauczy się też dostrzegać wpływ działalności człowieka na przeobrażenia krajobrazu przyrodniczego. A to dopiero początek informacji, które uczeń zdobywa w ramach tego przedmiotu. Dzięki Tobie będzie on w stanie lepiej poznać nasz świat.
Przyroda w szkole podstawowej to kierunek dla nauczycieli przygotowujących się do nauczania przedmiotu przyroda w szkole podstawowej oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych, przy czym jest to ich drugi przedmiot. Kierunek ten zapewnia odpowiednie przygotowanie dydaktyczne, praktyczne oraz merytoryczne. Aby móc go rozpocząć, wymagane jest posiadanie przygotowania pedagogicznego.
Przyroda to również studia podyplomowe dla osób, które mogą pochwalić się predyspozycjami badawczymi oraz które chciałyby dowiedzieć się więcej z zakresu nauk przyrodniczych. Szczególnie powinni na niego zwrócić uwagę nauczyciele z umysłami ścisłymi. To idealny wybór dla osób, których fascynuje środowisko naturalne, interesujących się organizmami żywymi i kochających zgłębiać świat fauny i flory. Przyroda w szkole to jednak o wiele więcej niż rośliny i zwierzęta.
Ważne jest to, aby nauczaniem przedmiotu przyroda zajmowały się osoby ciekawe świata i pełne pasji do nauczania przyrody. Dzięki tym cechom możliwe jest rozbudzenie ciekawości poznawczej również u uczniów. Dzięki temu, oczywiście w połączeniu z wiedzą metodyczną, nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia mogą być przyswajane szybko i efektywnie. Zdecydowanie łatwiej jest opanować materiał, jeśli dziecko jest zainteresowane przedmiotem, dlatego najlepiej, jeśli staną się one wspaniałą przygodą.
Kluczowe podczas edukacji jest przekazanie nauczycielowi aktualnej wiedzy z zakresu biologii, chemii, fizyki oraz geografii, tak aby ten potrafił ją z kolei przekazywać uczniom. Owe studia podyplomowe mają zatem interdyscyplinarny charakter i ma na celu pokazanie, jak te dziedziny wiedzy wzajemnie się przenikają.
Absolwent studiów podyplomowych będzie wiedział również, jak samodzielnie rozwijać swoje zainteresowania zawodowe. Opanuje też umiejętność prowadzenia obserwacji, wykonywania pomiarów oraz przeprowadzania doświadczeń. Innymi słowy, zyskuje wiedzę, którą może wykorzystać w działaniu praktycznym. Co więcej, zdobywa umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami.
Po ukończeniu studiów podyplomowych zyskasz kwalifikacje do nauczania przyrody w szkołach podstawowych. W ich trakcie nauczysz się wyjaśniania zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych zjawisk przyrodniczych. Absolwent zdobywa też umiejętność krytycznego myślenia w odniesieniu do nich. Jest przygotowany również do rozwiązywania problemów przyrodniczych. Podobnie jak uczniowie na przyrodzie, Ty również lepiej poznasz otaczający nas świat, począwszy od atomów i komórek, aż po wielkie formacje skalne.
Słuchacz zyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.