Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Dla nauczycieli / Przygotowanie pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa
Studia podyplomowe
Długość studiów: 1,5 roku realizowane w 1 rok
Ilość godzin zajęć: 340 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 3
Ilość godzin praktyk: 120 h
Forma zaliczenia:
Opłaty
Czesne za całe studia 3600 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Studia podyplomowe

Przygotowanie pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa

kategoria:
Dla nauczycieli

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Studia podyplomowe na kierunku Psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne przygotowanie do zawodu nauczyciela to oferta skierowana do osóba, które ukończyły studia co najmniej pierwszego stopnia. Celem studiów jest przygotowanie absolwentów w zakresie przyszłego nauczania dzieci na różnym etapie ich edukacji w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych z przedmiotu lub dziedziny, w zakresie której uczestnicy zdobyli już wcześniej przygotowanie. Oferta programowa pozwala na całościowe wprowadzenie, ugruntowanie i wzbogacanie wiedzy przyszłych nauczycieli dotyczącej wybranych zagadnień z zakresu wychowania, psychologii, pedagogiki, dydaktyki oraz funkcjonowania szkoły jako instytucji wychowawczej, bowiem łączy w swoim zakresie wiedzę metodyczną i teoretyczną do umiejętnego nauczania każdego przedmiotu, a także praktyczne umiejętności związane z przekazywaniem wiedzy z zakresu podstawy programowej oraz z pracą wychowawczą na poszczególnych poziomach edukacji szkolnej.

W ramach przygotowania pedagogicznego do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa możliwe jest nabycie wiedzy dotyczącej dydaktyki oraz metodyki pracy nauczyciela psychologa, dzięki czemu możliwe jest podejmowanie skutecznych działań terapeutycznych, diagnostycznych oraz edukacyjnych.

Absolwent studiów na tym kierunku posiada również wiedzę z zakresu pedagogiki. Jeśli ukończyłeś wyższe studia na kierunku psychologia, taka praca może okazać się dla Ciebie propozycją idealną.

Program studiów podyplomowych obejmuje m.in. takie tematy, jak doradztwo-edukacyjno zawodowe, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza czy wspomaganie rozwoju dziecka.

Przygotowanie pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa to studia podyplomowe, w ramach których należy zrealizować również praktyki pedagogiczne – muszą one obejmować przynajmniej 150 godzin.

Dzięki nim nabędziesz cenne umiejętności zawodowe – sprawdzisz, jak tak naprawdę wygląda praca w placówkach oświatowych i przekonasz się, na czym polega realizacja szkolnych zajęć.

Czas trwania studiów wynosi natomiast 3 semestry.

Zajęcia, które są nastawione na doskonalenie praktycznych, a nie teoretycznych umiejętności, prowadzi je zwykle ceniony wykładowca akademicki lub specjalista-metodyk, który świetnie udoskonalił swój warsztat pracy na przestrzeni lat. Są one na tyle atrakcyjne, że zachęcają do samodzielnego zgłębiania wiedzy na tematy związane z pedagogiką oraz metodyką.

Wiedza przekazywana jest również w sposób uporządkowany.

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest obecność na zajęciach. Nie trzeba pisać pracy dyplomowej ani zdawać egzaminu końcowego.


Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Odbiorcą podyplomowych studiów „Psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne przygotowanie do zawodu nauczyciela” może zostać każda osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub studia jednolite magisterskie oraz absolwenci studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku, którego program studiów określał zakres wiedzy i umiejętności odpowiadające wszystkim wymaganiom podstawy programowej przedmiotu nauczania.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów to studia kwalifikacyjne, przygotowane dla absolwentów studiów pierwszego stopnia oraz studiów drugiego stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich, posiadających wykształcenie psychologiczne, ale bez kwalifikacji pedagogicznych.


Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Ukończenie kierunku Psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne przygotowanie do zawodu nauczyciela pozwala na uzyskanie uprawnień do prowadzenia zajęć szkolnych jako nauczyciel w szkole podstawowej w klasach wyższych niż nauczanie początkowe, czyli klasy od 1 do 8 i w szkołach ponadpodstawowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Osoba po kierunku przygotowanie pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa powinna mieć wiedzę pedagogiczną oraz kompetencje metodyczne konieczne do pracy w tej profesji, wymagane przy podejmowaniu wielu działań zawodowych.

Dzieci spędzają sporo czasu w szkołach oraz placówkach systemu oświaty, dlatego mogą poszukiwać pomocy psychologicznej właśnie tam. Absolwent takich studiów podyplomowych potrafi jej udzielić. Umie on również diagnozować sytuacje wychowawcze oraz podejmować działania związane z uczniami na różnych etapach rozwoju.

Powinien on umieć również pomagać w niektórych sytuacjach rodzicom i opiekunom, a nawet samym nauczycielom i wychowawcom, a także rozwijać się im na polu psychoedukacji. Nauczyciel psycholog powinien również szybko reagować w przypadku niepokojących sytuacji i, w razie potrzeby, udzielać wsparcia ich uczestnikom. Aby zbadać określone zjawisko, może on korzystać m.in. z kwestionariuszy czy ankiet.

Zadaniem psychologa szkolnego jest również opracowywanie lub korzystanie z metod, które aktywizują uczniów oraz podnoszą jakość ich kształcenia. Powinien on prowadzić również różnego rodzaju działania profilaktyczne (dotyczące m.in. uzależnień) i mediacyjne oraz pomagać w tworzeniu środowiska przyjaznego zarówno uczniom, jak i nauczycielom (którzy nierzadko zmagają się z problemami wychowawczymi) w różnych placówkach systemu oświaty.

Osoba na stanowisku nauczyciela psychologa powinna też umieć diagnozować indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe, a także określać ich mocne strony i predyspozycje, ale też trudności i ich przyczyny (a następnie pomagać je przezwyciężać).

Powinna też zauważać również ewentualne problemy charakterystyczne dla wieku dorastania oraz pomagać je rozwiązywać.

Co więcej, powinna pomagać adaptować się uczniom do nowych sytuacji, a także badać ogólne problemy psychologiczne, dotykające młodzież i dzieci, jak również diagnozować różnego rodzaju zaburzenia.

W razie potrzeby powinna też umieć prowadzić psychoterapię oraz zajęcia psychokorekcyjne. Niekiedy konieczna jest również rehabilitacja psychologiczna.


Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz prowadzenie zajęć z przedmiotu lub dziedziny, w zakresie której uczestnicy zdobyli już wcześniej przygotowanie co najmniej na poziomie studiów pierwszego stopnia.

Na koniec nauki otrzymasz świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Ze względu na to, że spełniamy wymagania stawiane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument ten będzie wydawany według obecnego wzoru tej instytucji.

Dzięki studiom na kierunku przygotowanie pedagogiczne dla psychologów zyskasz również komplet kwalifikacji pedagogicznych, niezbędnych do rozpoczęcia pracy zawodowej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Co więcej, psychologowie, którzy mają przygotowanie pedagogiczne, mogą pracować w przedszkolach, placówkach systemu oświaty, a także poradniach psychologiczno pedagogicznych oraz młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży.

Pozwolą Ci one być również wychowawcą na obozach oraz koloniach.


Program kierunku

Rozwiń Zwiń
  1. Podstawy pedagogiki ogólnej
  2. Etyka zawodu nauczyciela
  3. Komunikacja interpersonalna – interakcje społeczne
  4. Technologie informacyjne w edukacji
  5. Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  6. Współpraca szkoły ze środowiskiem
  7. Uzależnienie, profilaktyka i promocja zdrowia
  8. Prawo oświatowe
  9. Pomoc psychologiczna uczniom, rodzicom, opiekunom lub nauczycielom
  10. Podstawy andragogiki
  11. Bezpieczeństwo, zapobieganie urazom i pierwsza pomoc
  12. Emisja głosu
  13. Diagnostyka psychopedagogiczna
  14. Dydaktyka ogólna
  15. Metodyka pracy nauczyciela psychologa
  16. Warsztat pracy nauczyciela psychologa
  17. Nowoczesne metody pracy dydaktycznej
  18. Praktyka pedagogiczna

 


Jak się zapisać?

Rozwiń Zwiń

Dokumenty do pobrania

Rozwiń Zwiń

Jak wygląda świadectwo, które otrzymasz?

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.


Najczęściej zadawane pytania
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się