Studia podyplomowe na kierunku Przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela to oferta skierowana do osób, które ukończyły studia co najmniej pierwszego stopnia. Celem studiów jest przygotowanie absolwentów w zakresie przyszłego nauczania dzieci na różnym etapie ich edukacji w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych z przedmiotu lub dziedziny, w zakresie której uczestnicy zdobyli już wcześniej przygotowanie.
Oferta programowa pozwala na całościowe wprowadzenie, ugruntowanie i wzbogacanie wiedzy przyszłych nauczycieli dotyczącej wybranych zagadnień z zakresu wychowania, psychologii, pedagogiki, dydaktyki oraz funkcjonowania szkoły jako instytucji wychowawczej, bowiem łączy w swoim zakresie wiedzę metodyczną i teoretyczną do umiejętnego nauczania każdego przedmiotu, a także praktyczne umiejętności związane z przekazywaniem wiedzy z zakresu podstawy programowej oraz z pracą wychowawczą na poszczególnych poziomach edukacji szkolnej.
Odbiorcą podyplomowych studiów Przygotowanie pedagogiczne może zostać każda osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub studia jednolite magisterskie oraz absolwenci studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku, którego program studiów określał zakres wiedzy i umiejętności odpowiadające wszystkim wymaganiom podstawy programowej przedmiotu nauczania.
Ukończenie kierunku Przygotowanie pedagogiczne pozwala na uzyskanie uprawnień do prowadzenia zajęć szkolnych jako nauczyciel w szkole podstawowej w klasach wyższych niż nauczanie początkowe, czyli klasy od 1 do 8 i w szkołach ponadpodstawowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz prowadzenie zajęć z przedmiotu lub dziedziny, w zakresie której uczestnicy zdobyli już wcześniej przygotowanie co najmniej na poziomie studiów pierwszego stopnia.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.