Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Dla nauczycieli / Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z poradnictwem młodzieżowym i rodzinnym
Studia podyplomowe
Długość studiów: 3 semestry realizowane w rok
Ilość godzin zajęć: 420 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 3
Ilość godzin praktyk: 90 h
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ brak egzaminu końcowego
Opłaty
Czesne za całe studia 3600 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Studia podyplomowe

Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z poradnictwem młodzieżowym i rodzinnym

kategoria:
Dla nauczycieli

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Studia podyplomowe o kierunku Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza to doskonałe przygotowanie studentów do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w placówkach oświatowych, ośrodkach pomocy społecznej, świetlicach środowiskowych oraz w placówkach ukierunkowanych na pomoc rodzinie.


Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Odbiorcami kierunku podyplomowego „Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza” mogą zostać absolwenci szkół wyższych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na wszystkich kierunkach pedagogiki, pedagogiki specjalnej oraz absolwenci posiadający przygotowanie pedagogiczne, pragnące zdobyć lub podnieść kwalifikacje w prowadzeniu zajęć opiekuńczo-wychowawczych w placówkach oświaty, placówkach szkolno-wychowawczych, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku, a także w placówkach pomocy społecznej, ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych i organizacjach pozarządowych skupiających się na prowadzeniu działań z zakresu pomocy społecznej rodzinom.


Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Ukończenie kierunku podyplomowego Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza pozwala na uzyskanie uprawnień do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych, które świetnie przygotowują uczestników do pracy z dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzinami umożliwiając prawidłowe i skuteczne prowadzenie procesu opiekuńczo-wychowawczego. Wykształca również w uczestnikach praktyczne umiejętności, takie jak komunikacja, poradnictwo wychowawcze z metodyką zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, mediacje, solidne podstawy pracy socjalnej, animacja społeczno-kulturalna oraz umiejętność budowania pozytywnych kontaktów w lokalnym środowisku. Wiedza zdobyta podczas zajęć pozwoli lepiej zrozumieć psychologię problemów społecznych w rodzinie, szybko zdiagnozować problemy pojawiające się w rodzinach dzieci i młodzieży oraz odpowiednio dobrać środki i metody zapobiegające pogłębianiu się tych problemów i trudności wychowawczych w ich środowisku.


Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy opiekuńczo-wychowawczej w placówkach oświaty prowadzących działania o charakterze opiekuńczo-wychowawczym, w placówkach pomocy społecznej, w świetlicach oraz w placówkach pomocy rodzinie.

Umiejętności i kompetencje umożliwiające realizację działań z zakresu opieki i wychowania, podjęcie pracy z rodzinami potrzebującymi pomocy społecznej i pracy w domach dziecka. Dzięki pogłębionej wiedzy uczestnik będzie lepiej rozumiał przyczyny pojawiania się problemów społecznych w rodzinie, będzie potrafił rozpoznawać problemy pojawiające się w rodzinie i w środowisku lokalnym, a także dobierać odpowiednie rozwiązania oraz stosować metody animacji społeczno-kulturalnej w działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży.


Program kierunku

Rozwiń Zwiń
  • Badania i działania diagnostyczne uczniów, wychowanków
  • Diagnoza sytuacji wychowawczych w szkole, placówce
  • Dydaktyka pracy opiekuńczo-wychowawczej
  • Działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych
  • Emisja głosu
  • Etyka zawodu nauczyciela
  • Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów, wychowanków
  • Instytucje opiekuńczo-wychowawcze
  • Podstawy dydaktyki
  • Podstawy prawne pracy opiekuńczo-wychowawczej
  • Poradnictwo młodzieżowe i rodzinne
  • Praktyka
  • Profilaktyka uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży
  • Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą
  • Technologie informacyjne w edukacji
  • Współpraca z rodzicami, nauczycielami, wychowawcami w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
  • Zaburzenia rozwojowe, zaburzenia zachowania
  • Zasady udzielania i organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Jak się zapisać?

Rozwiń Zwiń

złożenie karty zgłoszeniowej (do pobrania ze strony www.cb.szczecin.pl)
złożenie kserokopii dyplomu ukończenia studiów wyższych (potwierdzona z przedłożonym dokumentem)
dowód osobisty do wglądu


Dokumenty do pobrania

Rozwiń Zwiń

Jak wygląda świadectwo, które otrzymasz?

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.


Najczęściej zadawane pytania
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się