Studia podyplomowe o kierunku Zarządzanie Oświatą przygotowują uczestników, w sposób praktyczny i merytoryczny, do samodzielnego i świadomego kierowania wszelkimi placówkami i instytucjami o charakterze oświatowym z uwzględnieniem wysokich standardów europejskich.
Każda osoba, która ukończy studia na kierunku Zarządzanie oświatą przyswoi szeroki zakres wiedzy z takich dziedzin, jak zarządzanie, marketing, finanse, psychologia i prawo, czyli to wszystko co pomoże sprawnie, z wszelkimi standardami, a także zgodnie z prawem, prowadzić placówki edukacyjne i wychowawcze na najwyższym poziomie.
Studiując Zarządzanie oświatą słuchacze mogą wzmacniać własne zdolności interpersonalne, a także nauczyć się, jak w zrównoważony sposób budować, kierować, wspierać i dbać o rozwój zawodowy swojego zespołu, przy równoczesnym realizowaniu założonych celów i projektów oświatowych, o różnym stopniu zaawansowania.
Zakres kierunku Zarządzanie oświatą przeznaczone są dla osób, które ukończyły studia w zakresie licencjackim i magisterskim. Kierowane są dla każdego, kto pragnie podjąć pracę na stanowisku dyrektora w placówkach oświatowych takich jak przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowych oraz w innych instytucjach oświaty publicznej i prywatnej.
Kierunek świetnie nadaje się również dla nauczycieli, szkoleniowców, trenerów sportowych, trenerów personalnych, pracowników samorządów oraz osób związanych z edukacją w szerokim tego słowa znaczeniu, którzy chcą zadbać o swój rozwój, uaktualnić i poszerzyć wiedzę oraz wzmocnić swoje kompetencje z zakresu zarządzania w oświacie.
Absolwenci studiów o kierunku Zarządzanie oświatą będą w pełni przygotowani do pełnienia funkcji kierowniczych w oświacie, w tym funkcji dyrektora oraz innych stanowisk kierowniczych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. 2009, nr 184), § 1, ust. 1, pkt 2.
Celem studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Oświatą jest przygotowanie uczestników do efektywnego zarządzania placówkami edukacyjnymi oraz systemami oświatowymi. Program ma na celu dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznego planowania strategicznego, alokacji zasobów, budowania efektywnych relacji z personelem, rodzicami oraz partnerami społecznymi. Dodatkowo, studia mają na celu rozwijanie umiejętności przywódczych i zarządczych, aby absolwenci mogli skutecznie odpowiadać na wyzwania współczesnego środowiska edukacyjnego oraz wpływać pozytywnie na jakość procesów edukacyjnych i wyniki uczniów.
Merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pełnienia funkcji kierowniczych w szkołach i innych placówkach systemu oświaty.
Absolwent zdobędzie wiedzę z zakresu psychologii, prawa, etyki, zarządzania, marketingu i finansów; rozwinie i wzmocni swoje umiejętności z zakresu zarządzania placówką oświatową, zarządzania zasobami ludzkimi, organizacji i rozwoju pracy placówki edukacyjnej i wychowawczej, kierowania finansami i zasobami placówki oraz realizowania projektów oświatowych.
Absolwent będzie miał pogłębione kompetencje z zakresu komunikacji interpersonalnej, wspierania pracowników oświaty w rozwoju zawodowym oraz pracy z zespołem i w zespole.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.