Studia podyplomowe w zakresie „Biznes i zarządzanie”, dedykowane są osobom posiadającym uprawnienia pedagogiczne, w celu poszerzenia wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, a także doskonalenie kompetencji zawodowych i uzyskania kwalifikacji do prowadzenia zajęć z przedmiotu „Biznes i zarządzanie”.
Od dnia 1 września 2023 r. zastąpi on przedmiot „Podstawy przedsiębiorczości” realizowany w szkołach ponadpodstawowych.
Biznes i zarządzanie to nowy przedmiot, który obecny jest w szkołach ponadpodstawowych. Jego program obejmuje zarówno blok przedmiotów pedagogicznych, jak i specjalistycznych. W jego ramach będą poruszane m.in. tematy dotyczące finansów przedsiębiorstw, będą miały również analizy case study, czyli analizy różenego rodzaju przypadków biznesowych. Nauczysz się również podczas nich wykorzystywania nowoczesnych metod kształcenia uczniów- nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.
Na samych studiach nie zabraknie w nim również zagadnień dotyczących rynku pracy, gospodarki rynkowej czy finansów osobistych, a więc np. o formach oszczędzania oraz finansowania, czy usługach bankowych. Nauczysz się także zarządzania projektami – tego wymaga podstawa programowa. Nauczysz się myślenia projektowego (design thinking), etapów zarządzania projektami oraz zdobędziesz wiedzę o ryzyku, które się z nimi wiąże – cała ta wiedza przyda Ci się w realizacji podstawy programowej, zarówno w zakresie rozszerzonym, jak i podstawowym.
Zdobędziesz wiedzę także z zakresu metodyki nauczania zagadnień ekonomicznych. Nauczysz się, w jaki sposób wykorzystywać podręczniki oraz własne materiały w procesie edukacyjnym, w tym nowe technologie oraz urządzenia cyfrowe – zarówno w zakresie rozszerzonym, jak i podstawowym. Oprócz zarządzania projektami, nowy przedmiot ma nauczać zarządzania własnym czasem.
W podstawie programowej przedmiotu biznes i zarządzanie znajdują się m.in. takie tematy, jak instytucje i prawa chroniące konsumenta czy metody aktywnego poszukiwania pracy.
Uczeń w ich ramach nabierze nie tylko wiedzę na temat mechanizmów działania gospodarki rynkowej (oraz powiązań miedzy jego poszczególnymi podmiotami), ale też zasad zarządzania własną firmą oraz.
Nowy przedmiot pozwoli uczniom przekonać się w szkołach ponadpodstawowych, jak wygląda proces planowania własnego biznesu – niezależnie od tego, czy będzie realizował ów przedmiot w zakresie podstawowym, czy też rozszerzonym.
Dzięki wszystkim tym zagadnieniom na kierunku biznes i zarządzanie młodzież ma w założeniu nauczyć się podejmowania świadomych decyzji biznesowych. Celem przedmiotu biznes i zarządzanie jest również poprawienie umiejętności pracy zespołowej.
Zajęcia na kierunku Biznes i zarządzanie przygotowane są przez doświadczoną kadrę, która doskonale zna się na każdym temacie należącym do podstawy programowej, a przede wszystkim ogromną wiedzą dotyczącą szeroko pojętej przedsiębiorczości. Nabyte w ramach tych studiów umiejętności pozwolą skutecznie nauczać uczniów liceum i technikum. Dodajmy, że jeżeli chodzi o zakres podstawowy, będą realizowane 2 godziny tego przedmiotu tygodniowe, jeżeli chodzi natomiast o zakres rozszerzony, będzie realizowany przez 8 godzin w ciągu tygodnia – oznacza to, że ranga tego przedmiotu bardzo wzrosła oraz to, że poszukiwani są nauczyciele tego przedmiotu. Zanim zaczniesz jednak go nauczać, musisz odbyć praktyki zawodowe.
Adresatami studiów podyplomowych są dwie grupy docelowe: 1. nauczyciele, którzy chcą rozpocząć nauczanie przedmiotu biznes i zarządzanie, nauczyciele, którzy prowadzą przedmiot podstawy przedsiębiorczości i którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat przedsiębiorczości w wymiarze gospodarczym, społecznym i indywidualnym oraz są zainteresowani ekonomią, zarządzaniem oraz znaczeniem transformacji gospodarczej Polski, która nastąpiła po 1989r.
Biznes i zarządzanie to kierunek studiów przeznaczony dla osób, które posiadają już przygotowanie pedagogiczne i które chciałyby uczyć biznesu i zarządzania jako kolejnego przedmiotu. Zainteresowany nim będzie również nauczyciel podstaw przedsiębiorczości (przedmiotu, który istniał w planie lekcji jeszcze do niedawna) i który pragnie rozszerzyć swoją wiedzę i kompetencje.
W omawianych studiach podyplomowych, na kierunku biznes i zarządzanie, mogą wziąć udział absolwenci studiów I lub II stopnia (licencjackich lub inżynierskich), a także studiów jednolitych magisterskich. Wymagane jest posiadanie przygotowania pedagogicznego, a jeśli go nie masz, możesz je zyskać właśnie u nas, na kierunku „Przygotowanie pedagogiczne”.
Jeśli chodzi natomiast o predyspozycje osobowościowe, kandydat na studia powinien wyróżniać się przede wszystkim cierpliwością oraz umiejętnością analitycznego myślenia.
Głównym celem studiów podyplomowych z zakresu biznesu i zarządzania jest dostarczenie uczestnikom wiedzy i umiejętności potrzebnych do skutecznego prowadzenia zajęć z przedmiotu Biznes i zarządzanie. Program studiów obejmuje cztery moduły, które obejmują tematy takie jak podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu, podstawy dydaktyki i emisji głosu, przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu oraz praktyki zawodowe. Dzięki temu programowi studiów, absolwenci będą w stanie efektywnie przekazywać uczniom wiedzę z zakresu biznesu i zarządzania.
Studia na kierunku biznes i zarządzanie mają na celu przygotowanie słuchacza do nauczania nowego przedmiotu, jakim jest biznes i zarządzanie oraz rozwinięcie jego wiedzy (teoretycznej i praktycznej) i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Absolwent powinien mieć wiedzę m.in. z makro- oraz mikroekonomii, polityki fiskalnej oraz polityki pieniężnej. Wie również, w jaki sposób należy zakładać własne przedsiębiorstwo.
Jako nauczyciel przedmiotu biznes i zarządzanie będziesz mógł go uczyć we wszystkich rodzajach szkół, w tym w liceum i technikum – zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym (uczniowie mogą zdawać z niego maturę).
W ramach studiów na kierunku biznes i zarządzanie zyskasz pogłębioną wiedzę co pozwoli Ci również prowadzić różnego rodzaju zajęcia edukacyjne związane z przedsiębiorczością oraz ekonomią. Po studiach możesz być zatrudniony również w wydawnictwach edukacyjnych oraz ośrodkach doskonalenia nauczycieli.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.