Oferta programowa pozwala na całościowe przygotowanie przyszłych nauczycieli przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa, bowiem łączy w swoim zakresie wiedzę metodyczną i teoretyczną do umiejętnego nauczania tego przedmiotu, a także wyzwalania w uczniach bezpiecznego zachowywania się w różnych środowiskach. Mając na uwadze zwiększającą się ilość zjawisk zagrażających bezpieczeństwu obywateli, nie tylko w zakresie działań wojennych, lecz i epidemiologicznych oraz ekologicznych, studia edukacji dla bezpieczeństwa stanowią w dobie dzisiejszych czasów trafny kierunek rozwoju zawodowego.
Studia podyplomowe w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa to oferta skierowana z myślą o osobach, które ukończyły studia z przygotowaniem pedagogicznym magisterskie lub licencjackie.
Studia skierowane są również dla osób zamierzających realizować swoje cele zawodowe w rządowych i pozarządowych instytucjach ochrony ludności, w tym również zarządzaniu kryzysowym.
Studia o charakterze kwalifikacyjnym, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 01 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. 2017, poz. 1575) oraz Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019, poz. 1450).
Celem studiów jest przygotowania merytoryczne i praktyczne Absolwentów w zakresie przyszłego nauczania przez nich przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Podczas zajęć studenci nabędą umiejętności w zakresie dydaktyki i metodyki edukacji dla bezpieczeństwa w kontekście poszczególnych etapów edukacji szkolnej.
Celem kierunku studiów podyplomowych z edukacji dla bezpieczeństwa jest przygotowanie specjalistów posiadających wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne do prowadzenia skutecznych działań edukacyjnych związanych z promocją bezpieczeństwa w różnych obszarach życia społecznego. Studenci zdobywają wiedzę na temat strategii edukacyjnych, narzędzi i metod pracy z różnymi grupami społecznymi, a także rozwijają umiejętności komunikacyjne i pedagogiczne niezbędne do skutecznego przekazywania informacji o zagrożeniach oraz sposobach ich minimalizacji. Poprzez ten program edukacyjny dąży się do zwiększenia świadomości społecznej na temat różnorodnych zagrożeń oraz promowania postaw i zachowań prozdrowotnych i prospołecznych, które przyczyniają się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa jednostek i społeczności.
Celem studiów Edukacja dla bezpieczeństwa jest merytoryczne i praktyczne przygotowanie uczestników do nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz zajęć z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa powszechnego i zarządzania kryzysowego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, oraz nadanie uprawnień do prowadzenia zajęć z kolejnego przedmiotu.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.