Podstawa prawna kształcenia studiów oparta jest o przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668, z późn. zm), Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardu kształcenia przygotowującącego nauczyciela (Dz.U.2019, poz. 1450), a także Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2017, poz. 1575, z późn. zm.). Absolwenci studiów będą mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi sposobów opracowywania dokumentów, kształtowania dobrych postaw czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, a także zastosowania nowoczesnych technologii w bibliotece.
Studia podyplomowe w zakresie bibliotekoznawstwa z informacją naukową i animacją czytelnictwa to oferta skierowana z myślą o osobach, które ukończyły studia z przygotowaniem pedagogicznym magisterskim lub licencjackim. Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne i praktyczne Absolwentów w zakresie kształtowania informacji naukowej, czytelnictwa i funkcjonowania biblioteki, a także wspierania rozwoju zainteresowań uczniów związanych z czytelnictwem.
Studenci będą mogli zdobyć kwalifikacje, które umożliwią im pracę w bibliotekach umiejscowionych w szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych i uczelniach wyższych. Studia z zakresu bibliotekoznawstwa z informacją naukową i animacją czytelnictwa wzbogacą Absolwentów o wiedzę z zakresu administrowania szkolnym centrum informacji, a także komputerowych programów bibliotecznych.
Słuchacz zdobędzie merytoryczną wiedzę z zakresu najważniejszych zagadnień dotyczących biblioteki, informacji naukowej i czytelnictwa, a także wiedzę i umiejętności z zakresu dydaktyki przedmiotu na poszczególnych etapach edukacji. Dzięki pogłębionej wiedzy teoretycznej i praktycznej uczestnik uzyska kompetencje do efektywnego przekazywania wiedzy z przedmiotu podczas zajęć szkolnych. Praktyki dydaktyczne pozwolą z kolei umocnić i wzbogacić umiejętności oraz kompetencje z zakresu praktycznej pracy dydaktycznej z uczniami w różnym wieku, a także z zakresu pracy w bibliotece.
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.